Zjisti, jak na tom jsi

Myslíš, že jsi moc tlustej nebo hubenej? Chceš zjistit pravdu, jak jsi na tom ve srovnání s vostatníma? Mrkni do speciálních percentilovejch tabulek, který jsme získali od profíků na zdravou výživu, a dozvíš se to!

Jak na to?

Nejdřív musíš vypočítat svoje BMI (body mass index – index tělesný hmotnosti). Použij k tomu jednoduchej prográmek. Hotovo? Fajn. Číslo si zapamatuj. Teď mrkni do tabulky a najdi svůj věk na spodní liště. Čísla na liště vlevo (kg/m2) jsou hodnoty BMI. Najdi tu, co ti vyhodil program a jeď po čáře, dokud se nepotkáš s čárou svýho věku. No a teď fáze, kdy zjistíš, jak jsi na tom mezi ostatníma lidma stejnýho věku. To ti řeknou ty klikatý čáry v grafu. Drž prst na místě, který ti vyšlo spojením BMI a věku a mrkni, která z čar je mu nejblíž směrem dolů. A to číslo na jejím konci znamená, kolik procent tvejch vrstevníků váží stejně, nebo míň. Jednoduchý jak facka, co?

Ne všechny čísla jsou napohodu

Teď ale pozor! Když ti vyjde hodnota mezi 25 a 85, jsi v pohodě. Ale jestli ne, měl by ses nad sebou zamyslet a nejen to, měl bys ihned k doktorovi. Pod 25 znamená, že jsi moc hubenej, nad 85 naopak, že bys měl nějaký to kilo shodit. V obou případech to znamená trable a hazard se zdravím. Takže, jak jsi na tom?

graf chlapci BMI

graf dívky BMI

Zdroj: www.szu.cz