Hamburger a hranolky – proč by ses jim měl vyhejbat?

Taky si někdy skočíš místo oběda do „fast foodu“? Říkáš si, proč ne, vždyť to chutná líp a choděj tam všichni kámoši a spolužáci. Jenže tyhle jídla nejsou tak skvělý, jak se zdaj.

Tuky, kam se podíváš

Většina jídel ve „fast foodech“ se smaží nebo frituje. Tuk, ve kterým se připravujou, bývá přepálenej a se zdravím nemá nic společnýho. Když energii z tuku nestihneš během dne nějakým pohybem spotřebovat, hezky se ukládá na těle. Za pár týdnů takovýho stravování můžeš zjistit, že svý oblíbený džíny nezapneš.

Cholesterol – dyť ten maj jen dospělý?

Myslíš si, že na cholesterol si můžou stěžovat jen tvý rodiče nebo babička s dědou. Velkej omyl. I ty nebo tví kámoši můžete mít s tímhle druhem tuku docela problém, obzvlášť pokud častěji místo zeleniny chroupeš smažený kuře nebo mastnej párek. Teďka to sice nepoznáš, ale až budeš starší, můžeš mít například problémy se srdcem.

Nevěříš, že jsou „fast foody“ tak nebepečný? Udělej menší pokus. Vyměň hranolky a hamburgery za zeleninu, ovoce a svačiny od mámy a hraní na kompu třeba za kolo. Uvidíš, že za nějakou dobu v pohodě doženeš i bus a při těláku vytreš všem zrak, když v klídku přeběhneš hřiště.