Ferraty

Chystáš se do ciziny? Co takhle zkusit skály a ferraty? Via ferraty jsou zajištěný turistický trasy těžkým horským terénem, které jsou vybavené fixními horskými lany, železnými stupačkami a dalšími pomůckami. Část trasy si pohodově jdeš, jinde si ale zamakáš a sáhneš si na dno přilepenej na skále.

Ve skále je ukotvený železný jistící lano, ke kterýmu se přihákneš, a který na mírnějších trasách slouží spíš jako zábradlí a pomáhá ti neuklouznout. Tam, kde nejsou přirozený stupy a chyty, jsou umístěný žebříky, řetězy, kramle, lávky, stupačky a další jistící vychytávky. Chvílema se ti bude zdát, že vůbec nelezeš po skále, ale spíš po železe.Díky nim se ale dostaneš na místa, kam by sis jinak těžko vyšlápnul.

Piš si, že na ferratách si perfektně protáhneš a posílíš celý tělo a kondička rozhodně nebude zahálet. Kromě toho můžeš mít dobrej pocit ze zdolaných vrcholů a překonaných překážek.

Je to adrenalin, ale bacha!

Pokud se rozhodneš vyrazit na ferraty, je maximálně důležitý mít pořádný vybavení a hlavně zkušenýho lezce s sebou. Podstatný je nepřecenit svý síly a zapomenout na machrovinky. Než se pustíš na ferraty do hor, vyzkoušej nejdřív lezecký oddíl. Tam se naučíš nejen základy chování na skále, ale můžeš se taky seznámit s podobnýma nadšencema. Až pak s nima vyrazíš na ferraty, poohlídni se nejprve po rakouských trasách obtížnosti A.

Tipy na lezecký oddíly