Bulimie – kdy není přejídání normální

Občas se ti možná stalo, že jsi sněd moc jídla a pak měl úplně přecpaný břicho. Možná ses pak cítil i provinile a říkal si, že to už nikdy neuděláš. Další den ses jel na dýl projet na kole nebo místo čtyř knedlíku k obědu si dal jen dva.

 

Někteří lidi ale tyhle věci ženou do extrémů. Jsou schopný se šíleně přecpat a potom všechno jídlo vyzvracet nebo sníst projímadlo. Taky můžou po přejídání nasadit fakt drastickou dietu nebo cvičit do úplnýho vyčerpání. Tahle nemoc se jmenuje bulimie a je opravdu dost nebezpečná. Lidi, co jí trpí, se „zbavují“ jídla, když je nikdo nevidí. Taky si vyčítají, že jsou hrozní, protože se přecpali a jsou z toho tak nešťastní, že je už nic jiného v životě nezajímá.

Jak takového člověka poznáš? Rychle se u něj změní váha, cvičí několik hodin denně. Má záchvaty deprese, často brečí a nikdy ho nevidíš jíst. Pořád do kola mluví o tom, jak je nemožně tlustý a že musí zhubnout.

V takovou chvíli potřebuje člověk pomoc. Pokud máš pocit, že tebe nebo někoho ve v tvém okolí trápí podobný problém, svěř se někomu z dospělých, komu důvěřuješ. Je totiž důležité nečekat. Bulimie se sama nevyřeší. Čím později se začne člověk léčit, tím víc mu hrozí poškození duše i těla, které se už nemusí podařit vrátit zpátky. Zvracením a průjmy se totiž tělo zbavuje vitamínů a dalších látek, které jsou důležité pro jeho fungování a zdraví. V těch nejhorších případech může člověk i umřít.