Anorexie 

Anorexie patří mezi zákeřné poruchy příjmu potravy. Onemocnění začíná celkem nevině. Člověk trpí pocitem, že je tlustý a rozhodne se zhubnout. Naordinuje si drastickou dietu a velkou dávku cvičení. I když se jeho váha výrazně sníží, nikdy mu to není dost. Hubne dál a dál a udělá téměř cokoliv pro to, aby nemusel za celý den pozřít jediné sousto. Vážné psychické a zdravotní problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

Kdo a proč?

„Anorexie postihuje především dívky a mladé ženy, nejčastěji ve věku 13 – 20 let. Může se ale vyskytnout i u dívek mladších. Chlapci bývají touto chorobou postiženi výrazně méně často (v méně než jedné desetině případů). Příčin onemocnění je celá řada a nejsou zcela jednoznačné. Jednou z hlavních příčin však může pravděpodobně být současný společenský ideál tzv. štíhlé krásy,“ říká dětská lékařka MUDr. Jitka Kytnarová.

Cvičit do úmoru…

Anorektici a anorektičky dokáží pohybem a sportem trávit i několik hodin denně. Přesto u nich přetrvává strach z nadváhy spojený se zkresleným viděním vlastního těla – jinak řečeno, pořád se vidí šeredně obtloustlí. 

… a hlavně, jíst „zdravě“

Holky (a někdy i kluci) s mentální anorexií si většinou myslí, že zdravému jídlu fakt rozumí a přesně ví, co je pro ně dobré. Místo toho, aby začali jíst víc zeleniny a ovoce a třeba vynechali junk food, omezí svůj denní příjem potravy na naprosté minimum, se kterým ještě mohou jakš-takš existovat, chodit do školy a domů. Na víc jim energie prostě 
nezbývá.

Jídelníček anorektičky

Takhle vypadá jídelníček jedné české anorektičky. Jak myslíš, že tahle holka dopadne? Diskutuj s námi na Facebooku!

Snídaně: nic
Svačina: nic
Oběd: nic
Svačina: nic
Večeře: nic
Pití: 1l vody, 1l čaje, 0,5l Coly(210kcal)
Pohyb: 30min rotoped

Vliv anorexie na zdraví

Spolu s výrazným omezením jídla dochází postupně k psychickým a zdravotním problémům. Lidem s anorexií padají vlasy, jsou zimomřivé a trpí vysokou kazivostí zubů. Dívky většinou přestanou menstruovat. Celé tělo postupně strádá, a pokud není nemoc odhalena v čas, může vše skončit smrtí. 

Isabelle Caro

Anorektičky jsou nejčastěji vidět na přehlídkových molech. Nejznámější anorektička francouzská modelka Isabelle Caro trpěla anorexií od 13 let. Po 15 letech boje s touto nemocí podlehlo její vyhublé a zdevastované tělo zápalu plic v listopadu 2010. 

Hledej pomoc!

Pokud máš podezření, že se s tebou nebo tvojí kamarádkou děje něco podobného, svěř se! Rodičům, kamarádce, učitelce nebo na bezplatné telefonní lince. Je to jedno komu, hlavně to řeš, abys neskončil/a jako Isabelle Caro!

  • Modrá linka, Tel: 608 929 076 (prozvoníš a oni zavolají zpět)
  • Linka naděje, Tel: 547 212 333

Jak se vidí anorektička?

YouTube video